Güncellendi
preloader
saved
İşlem Başarılı !

Bizi tercih Ettiğiniz için Teşekkürler

Web AtölyesiSektörler

Londra

Londra, kendine özgü mimarisi, müzeleri ve tarihi geçmişi ile günümüzde 8 milyonu aşkın insanın yaşadığı dünyanın en önemli başkentlerinden biri.


Web Atölyesi Londra Londra
Web Atölyesi olarak Londra bölgesine , alanında başarılı kadromuz ile destek sağlamaktayız. İhtiyacınızı belirleyin sizlere yardımcı olalım.

Londra, kendine özgü mimarisi, müzeleri ve tarihi geçmişi ile günümüzde 8 milyonu aşkın insanın yaşadığı dünyanın en önemli başkentlerinden biri. Thames Nehri kıyısında Romalılar tarafından yaklaşık iki bin yıl önce kurulan bu kozmopolit kent, tarih boyunca dünyanın politik, kültürel, sosyolojik ve sanatsal buluşmalara tanıklık etmiş, hemen her bakımdan dünyanın en büyük şehri.

Çok uluslu, çok dilli, çok kültürlü ve çok renkli bir kent olan Londra’da Uzak Doğulu, Hintli, Balkanlı, kısaca dünyanın her yerinden insan bir arada yaşıyor. Bu birlikteliğin yansımaları için barlar, gece kulüpleri ve restoranların bulunduğu Soho’yu hem gece hem gündüz görmek, Carnaby Street’ten Çin Mahallesi’ne kadar yürümek ve Oxford Street’in ihtişamına göz atmanız gerekiyor.

Westminster Sarayı, Londra

Londra çok yeşil bir yer, şehir düzenlemesi çok özenli yapılmış. Parklar, yürüyüş alanları, göller harikulade. Şehrin kocaman ve insana huzur veren parklarında ve meydanlarında oturup, hiç bir şey yapmadan şehri hissetmeli.

Londra Gezi Rehberi
Müzeleri, yemyeşil parkları, festivalleri, gece hayatı ve hareketli alışveriş merkezleri ile Londra’da hayat bir an bile durmuyor. Söz konusu gece hayatı olduğunda Londra ile boy ölçüşebilen çok az şehir vardır sanırım. Şehirde yüzlerce restoran, pub, sinema, tiyatro, gece kulübü, canlı müzik ve komedi programları misafirlerini bekliyor. Hava şartları ne olursa olsun günün her saati Londra’da yapılacak özel bir şeyler mutlaka vardır.

Londra’nın her yanı farklı zevklere hitap eden mekanlardan oluşuyor. Dünya mutfağından lezzetler sunan çok sayıda restorana her köşede rastlamak mümkün. Çin, Hint, Japonya, Güney Amerika, Türkiye, Afrika ve daha birçok mutfaktan en güzel tatlar sizleri bekliyor. İngiltere denince akla gelen menülerden biri de balık ve patates cipsi. İngiltere’de sıkça karşınıza çıkacak restoran ya da büfelerde bulabileceğiniz bu yiyecek hem ekonomik ve hem de sağlıklı.

Londra Gezilecek Yerler
Londra’da fazla vaktiniz yoksa görmeniz gereken klasik yerler Knights Bridge, Natural History Müzesi, Thames Nehri, Buckingham Palace, Palace of Westminster, Big Ben, Trafalgar Meydanı, Amiral Nelson Anıtı, National Galery ve Picadilly Circus olsun.

Vaktiniz varsa London Eye dolabına binip şehrin manzarasını yukarıdan izleyin, Madame Tussauds müzesinde tarihi ve ünlü kişilerin neredeyse canlı birer kopyası gibi yapılmış balmumu heykellerini görün, Thames Cruise Turuna katılarak nehirden şehri görün. Kraliyet Parkları’nın en büyüğü olan Hyde Park’ı ziyaret etmeyi unutmayın.

1. Big Ben Saat Kulesi ve Parlamento Binası
Big Ben Saat Kulesi ise Londra denilince tüm dünyada ilk akla gelen yapı. Londra’nın en meşhur simgesi parlamento binasında bulunan Big Ben Saat Kulesi. Oraya yürüme mesafesinde bulunan ve dünyanın en meşhur adreslerinden biri olan 10 Downing Caddesi 18. yüzyıldan bu yana İngiltere başbakanlarının ev adresi olmuş. Kraliyetin resmi adresi Buckingham Sarayı da rehber eşliğinde olmak kaydıyla gezilebilir. Eğer fırsatınız varsa içerisinde bulunan Rembrandt, Rubens ve Canaletto’ya ait eserlerin bulunduğu odaya mutlaka uğramalısınız.

2. British Museum


British Museum, Londra’daki ilk durağınız olmalı. Antik Yunan ve Roma dönemine dair olağanüstü tarihi eserler, Doğu kültürünün en önemli parçaları, tarih öncesi dönemlerden kalan antik eserler ve dünyanın 7 harikasından biri olan Halikarnas Mozolesinin bazı bölümleri ile 19. yüzyılda, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Ksanthos’tan çıkartılan Nereid Anıtı da dâhil olmak üzere dünyanın dört bir tarafından toplanan arkeolojik buluntuları görmek mümkün. Kentte yalnızca tek bir müze gezecek kadar vaktiniz varsa bu hakkınızı İngiltere’nin en önemli müzelerinden biri olan İngiliz Müzesi’nden yana kullanın.

3. Tate Modern


Sırada, ulusal ve uluslararası modern sanat eserlerinin sergilendiği bir müze olan Tate Modern’in modern sanat galerisini görmek var. Bu galeride 16. yüzyıldan 21. yüzyıla kadar İngiltere sanatında önemli yer tutan birçok esere yer veriliyor.

4. London Tower


Londra Kulesi Londra’da en çok ziyaret edilen yer. Ortaçağ’dan kalma bir kale olan yapı yine aynı döneme ait taç, mücevher ve zırh koleksiyonunu barındırıyor. 900 yıllık geçmişi ile Thames Nehri kenarında bulunan Londra Kulesi, şehrin en eski ve korku salan yapılarından biri. Tarihi boyunca Kraliyet Ailesi’nin mücevherlerinin saklandığı bu kule, hapishane ve cephanelik olarak da kullanılmış. Monarşiye karşı gelenler ise buraya kapatılıp idam edilirmiş.

5. National Gallery


Ulusal Galeri‘nin zengin koleksiyonlarının tadını çıkarın. Sürekli sergilenen 2200’den fazla tablosu ile Londra’nın en önemli müzesi olan galeri, erken Italyan Rönesansı ve 17. yüzyıl İspanyol tabloları ile ön plana çıkıyor. Leonardo’nun “Kara kalem” ve Francesca’nın “Hz. İsa’nın Vaftizi” tabloları müzenin en değerli eserlerinden.

6. Buckingham Sarayı


1702’de Buckingham Dükü’nün Londra’daki malikânesi olması için inşa edilen meşhur kraliyet evi olan Buckingham Sarayı, günümüzde Kraliçenin evi ve ofisi olarak kullanılıyor. Halkın ziyaretine açıldığı 1993’ten bu yana ziyaretçi akınına uğrayan sarayın en ilgi çekici tarafı olan muhafız değişim törenini kaçırmayın!

7. The London Eye


London Eye, açıldığı 2000 yılından beri her yıl milyonlarca turistin ilgisini çekmeyi başaran teknolojik bir başyapıt. Dev çark içinde bulunan 32 kapsül ve her kapsülde 25 kişi taşıyabilme kapasitesiyle muhteşem bir şehir manzarası sunuyor.

8. Westminster Katedrali


Big Ben Saat Kulesi, Londra

İngiliz kral ve kraliçelerinin taç törenleri Londra’nın en eski kilisesi olan gotik Westminster Manastırı‘nda yapılmış. Aynı zamanda İngiliz kraliyetinin ebedi istirahat yeri olan bu kilisede etkileyici mezarlar bulunuyor. Şehrin asıl katedrali St. Paul olmasına rağmen Westminster Katedrali’nin Bizans’ı andıran görüntüsü ve renkli mozaikleri mutlaka görülmeli. Avrupa’nın en büyük kubbesine ve en geniş ikinci kubbesine sahip olan yapı gökyüzüne hakim bir görüntü sergiliyor.

9. Tower Bridge


19. yüzyıldan kalan ve şehrin simgelerinden biri olan Tower Bridge üzerinden şehrin birçok diğer simgelerini de görebilirsiniz. 1894’te inşa edilen Kule Köprüsü, aynı zamanda Victoria Dönemi’nin süslü bir örneği.

10. Victoria ve Albert Müzesi


Victoria ve Albert Müzesi de dekoratif sanatlar açısından dünyanın en büyük müzesi olarak öne çıkıyor. En gözde sergileri 17.yy’dan günümüze kadar uzanan giysi koleksiyonlar. Odalar Victoria dönemindeki gibi dekore edilmiş. Aynı zamanda Hindistan dışında yapılan en muhteşem Hint eserlerini de burada görmek mümkün.

Londa Sokakları
Londra dünyanın en muhteşem alışveriş şehirlerinden biri ve eğer alışveriş yapmayı planlamıyorsanız bile en azından sokaklarında dolaşmalısınız. Knightsbridge’de vitrinlere bakın ve Covent Garden’s Piazza’da Camden Market’e gitmeden önce biraz yürüyün. Covent Garden’a gittiğiniz zaman mutlaka trafiğin bulunmadığı Neal Caddesi’ne ve Neal’s Yard’a uğrayın. Camden’da eski antikalardan son modele kadar her türlü şeyin satıldığını görebilirsiniz.

Piccadilly Circus’a akşam gidin ve neon ışıklandırmalarıyla meşhur Soho Meydanı’nı mutlaka görün. Oradan Trafalgar Meydanı‘na yürüyebilir, yarışların yapıldığı ve insanların buluşmak için seçtiği bu mekanın meşhur çeşmelerini ve aslan heykellerini görebilirsiniz.

Londra yeme ve içme
Londra’nın kozmopolit yapısı nedeniyle her türlü etnik mutfağın hakim olduğu kentte aradığınız her ne ise bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Londralılar her zaman yeni bir şeyler tatma peşinde meşhur şeflerinin hazırladığı en son tarifleri heyecanla bekliyorlar.

Fish & chips (kızarmış balık ve patates), üzerinde hardal, yumurta, chedar peyniri, ıspanak ve bira sosu bulunan fırınlanmış ekmekten oluşan ünlü atıştırmalık Welsh Rarebit bir Londra seyahatinde mutlaka tadına bakılması gereken lezzetler. Ayrıca sebze eşliğinde sunulan mükemmel bir biftek spesiyali Beef Wellington ve sebzeli rostodan oluşan Sunday roast with Yorkshire puding spesiyali da denenmeli.

Çilek, beze ve krema karışımından oluşan hafif ve lezzetli tatlı eton mess, çay saatlerinin olmazsa olmaz tatlı scone ve reçelli bademli turta Bakewell tart da şehre özgü lezzetli tatlılar arasında. Londra’ya özgü içecekler arasında ise çay, kahve, zencefilli gazoz, bira, cin tonik, şarap ve elma şırası bulunuyor.

10 Greek Caddesi’nde yer alan 10 Greek Street, Berners Sokağı’ndaki Berners Tavern, Aldwych semtinde yer alan The Delaunay ve Shaftesbury Meydanı’nda bulunan Jamie Oliver’s Diner, İngiliz mutfağını deneyimlemek isteyenler için en popüler mekanlar.
O kadar çok rekabet var ki, restoranlar birbirlerinin önüne geçebilmek için iç dekorasyonlarını yenileyip menülerini güncelliyorlar. Sonuç ise doğal olarak dünyanın en üst düzey restoranları, yüksek fiyatlar ve çok önceden ayırtmanız gereken bir masa olarak karşınıza çıkıyor.

Londra gece hayatı
Londra, renkli ve dinamik bir gece hayatı atmosferine sahip. Şehirde gece hayatının hareketli olduğu bölgeler Soho, Notting Hill, Old Street, Shoreditch, Camden, Angel, Brixton ve Clapham. Uğranabilecek en prestijli ve popüler eğlence mekanları arasında George Inn, Cargo, Fabric, The O2 ve Barbican bulunuyor.

Londra’da alışveriş
Avrupa’nın en önemli moda ve alışveriş merkezlerinden biri olan Londra, Chelsea semtindeki King’s Road, Notting Hill ve Shoreditch semtleri ile W1, Kensington High, Oxford, Tottenham Court, Carnaby, Old Bond, New Bond, Conduit ve Regent Caddeleri, şehrin en lüks ve ışıltılı mağazalarına ev sahipliği yapıyor.

Londra’dan satın alınabilecek şehre ve ülkeye özgü ürünler arasında Big Ben, Oxford, Buckingham Sarayı ve kraliyet ailesi temalı hediyelik eşyalar, şemsiye, ikinci el kitaplar, antika eşyalar, özellikle Twining’s marka çay çeşitleri, ünlü Liberty mağazasından envai çeşit desen ve renkte kumaşlar bulunuyor.

Westfield London, Harrods, Fortnum & Mason, Marks & Spencer, The Brunswick ve Selfridges şehrin en popüler ve prestijli alışveriş merkezleri arasında yer alıyor. Daha otantik bir alışveriş deneyimi için ise şehrin kuzeyindeki Camden Pazarı’nı, ünlü Portobello Antika Fuarı’nı, Londra Köprüsü Borough Pazarı’nı ve Broadway Pazarı’nı ziyaret edebilirsiniz.

Markalar burada her yerden daha pahalı olabilir ama pazarlık payının her zaman mümkün olduğunu unutmayın. Londra aynı zamanda genç kesimin de oldukça ilgisini çekiyor. Funky sokak tarzı giyim için burası adeta bir cennet. Özellikle Camden gençlerin en çok ilgisini çeken yerlerden biri.

Burada yaşayan hemen hemen herkesin cumartesi günü programı, moda, antika, taze sebze ve meyvelerin bulunduğu Nothing Hill’de ki Portobello Marketi. Taze ürünleri Covent Garden’da da bulabilirsiniz ayrıca bir sürü yiyecek ve hediyeler de yine burada bulunuyor. Antika için yine Alfies ve aradığınız her türlü şeyi bulabileceğiniz Brick Lane’de görülecek yerler arasında.

Londra’ya nasıl gidilir
Türkiye’den Londra’ya, Türk Hava Yolları, Pegasus Havayolları, Atlasjet, Norwegian veya British Airways aracılığı ile aktarmasız olarak 4 saatlik bir uçuş sonunda ulaşım mümkün. Londra şehir merkezinin 27 km batısında yer alan Heathrow Havalimanı, aynı zamanda yalnızca şehrin değil dünyanın da en büyük hava ulaşım merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Londra’da sekiz havalimanı bulunuyor ancak siz bunların beşinden birine ineceksiniz – Heathrow, Gatwick, Stansted, Luton ve London City. Dünyanın en işlek havalimanı olan Heathrow, British Airways’in ana kalkış noktası. Gatwick, Avrupa ve uluslararası hava trafiği için daha çok kullanılıyor. Standsted ve Luton ise düşük bütçeli ve kısa süreli uçuşlar için. En küçükleri olan London City, yalnızca iş seyahatleri için gidip gelen çoğunlukla özel jetlere hizmet sunuyor.

Heathrow’dan kent merkezine ulaşım için Paddington İstasyonu’ndan Heathrow Express trenini kullanabilir (Yaklaşık 15 dakikada ulaşım mümkün.) ya da metroyla 40-50 dakikada Londra’da olabilirsiniz.

Havalimanı içerisinde terminal çıkışlarında şehir merkezine ulaşmayı sağlayan tren, metro ve otobüs duraklar ve bağlantı noktaları yer alıyor. Londra’da hangi bölgelere gittiklerine ve hızlarına göre trenler ayrı ayrı isimlendiriliyor. Gideceğiniz semte göre Heathrow Express, Heathrow Connect, SouthWest Trains vey The Tube (The Picadilly Line) olarak isimlendirilen hatlardan birini tercih edebilir ve ortalama 30 dakikada şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Ayrıca havalimanından şehre ulaşımı sağlayan ücretli havalimanı otobüsleri National Express Coach ve gece geç saatlere özgü N9 No’lu halk otobüsü de diğer ulaşım seçenekleri arasında. Londra metro haritasına buradan göz atabilirsiniz.

Gatwick’den demir yolunu kullanarak Victoria İstasyonu’na, Standsted’den ise trenle Liverpool Street İstasyonu’na ulaşabilirsiniz. Eğer Luton’a iniyorsanız havalimanının Parkway istasyonuna servis aracıyla 10 dakikada ulaşıp trenle şehir merkezine gidebilirsiniz.

Şehirde en hızlı ulaşım aracı kuşkusuz metro. Pazarları 10.30’a, diğer günler ise 12.30’a kadar çalışan metrodan sonraki tek alternatif ise ne yazık ki taksi, onlar da oldukça pahalı.

Londra konaklama
Londra’da lüks bir konaklama deneyimi için Park Lane, Strand ve Picadilly semtleri uygun. Diğer yandan daha uygun fiyatlı otelleri tercih ediyorsanız, Sussex Gardens semti ile Kemplay Road ve Westminster Bridge Road Caddeleri civarına göz atabilirsiniz.

Londra’da hava durumu
İngiltere yılın her dönemi ılıman ve yağışlı bir iklime sahip. Dört mevsim de turizm açısından oldukça hareketli geçen Londra’da güneşin yüzünü göstermesini isterseniz, kenti ilkbahar ve yaz aylarında ziyaret edebilirsiniz. Yılın hangi dönemi şehri ziyaret ederseniz edin, ama asla yanınıza şemsiyenizi ve yağmurluğunuzu almayı unutmayın.

Londra gezi rehberi yazımda klasik Londra turu hakkında genel bilgiler vermeye çalıştım. Londra’ya her yolunuz düştüğünde sizi heyecanlandıracak daha pek çok yeri keşfedeceğinize eminim.

+90 (532) 200 9852

WhatsApp Destek Hattı